עורכי דין וותיקים בתחום פשיטת הרגל ידעו לתאר תסריט שגרתי של הסתבכות חייב המגיע למשרדם. אדם ניהל עסק ו/או נטל הלוואות ו/או נתן ערבות בבנק לחברו ולא הצליח לעמוד בחיוביו. כתוצאה מכך חויב לשלם סכומי כסף שלא היו ברשותו בפועל ונפתחו כנגדו הליכי הוצאה לפועל.

החובות טפחו, נוצרו חיובים חדשים כתוצאה מעיקולי חשבון ועיקולי שכר וכך הגיע החייב למצב בו הוא מאבד את כל רכושו וחמור מכך כל מוטיבציה לעבוד, שכן כל מה שמרוויח בעבודה קשה מעוקל מיד ע"י נושים זריזים.

אילו היה בהליכים אלו בכדי להקטין את החובות מילא. הבעיה הגדולה ביותר בה נתקל החייב היא שהחובות בתיקי ההוצאה לפועל רק הולכים וגדלים, שכן הכספים שמגיעים לתיק כתוצאה ממימוש העיקולים או מתשלום וולונטרי של החייב, לא עומדים בקצב עליות ריבית והצמדה של קרן החוב.

באופן תיאורטי (ולמרבה הצער גם פרקטי) ניתן לשלם בדרך זו כל החיים את קרן החוב מבלי שהיא תקטן בפועל. ברור כי מדובר במצב אבסורדי, אך המחוקק טרם מצא פתרון לבעיה חברתית קשה זו.

במצב דברים זה מהווים הליכי פשיטת הרגל מוצא אחרון לפתרון מצוקתו של החייב. היתרונות של הליך זה ברורים וקלים להבנה.

ראשית- הנכנס להליך פשיטת הרגל מקבל הגנה מפני הליכי גבייה ע"י נושים. היינו, אין הוא צריך לחשוש עוד מעיקולי שכר, הוצאת מיטלטלין, צווי הבאה ועוד.

שנית- במסגרת הליכי הפש"ר המסודרים יוכל החייב להתגונן מפני תביעות "בעייתיות" של נושים שניסו לנצל את המצב, מפניהן לא התגונן בעבר, שכן היה עסוק בהישרדות יום-יומית.

שלישית- ניתן לבקש מבית המשפט לפתוח חשבון בנק לצורך התנהלות שותפת.

רביעית וחשוב מכל- עמידה דווקנית בדרישות הדין במסגרת הליכי פשיטת הרגל (ולא ניצור אשליות בלב הקורא, ישנן דרישות רבות ולא קלות) מעניקה לחייב סיכוי לזכות בהפטר מחובותיו ובפתיחת דף חדש בחייו.

מנגד קיים חסרון אחד "מרכזי" בהליכים אלו- הוא עלותם הגבוהה. כך, למשל, רק האגרה שמשלמים לצורך פתיחת ההליכים עומדת על סך של 2,692 ₪ (ולא מדובר בהוצאה יחידה, שכן יהיה צורך לעמוד בתשלום חודשי לקופת הכינוס ועוד) וברי כי מדובר בסכום משמעותי בעבור אדם שירד מכל נכסיו.

כמו כן אנשים רבים חוששים מהסטיגמה שתדבק אליהם בעקבות כניסתם להליך זה.

מכל מקום אפילו קיימות בעיות מסוימות בהליכי פשיטת הרגל סבורים אנו, כי מדובר בהליך יחיד שיש בכוחו להקל על מצוקתו הקשה של החייב ולקוחות המשרד הרבים שנכנסו להליך זה יעידו.